O mnie

ANETA WOJTIUK

Mam 27 lat, a od trzech lat jestem mamą. Ukończyłam pedagogikę wczesnoszkolną i przedszkolną z piątką na dyplomie. I choć praca z dziećmi nigdy nie była moim marzeniem, mam w planach rozwijać się w tym kierunku, bo najzwyczajniej mnie to fascynuje. Po macierzyńskim rozpoczęłam pracę w swoim zawodzie, na stanowisku nauczyciela wychowania przedszkolnego. Obecnie mieszkam w małej miejscowości pod Szczecinem, choć moje serce ciągnie w inne zakątki Polski. Na swoim koncie mam kilka przeprowadzek – mieszkałam już nie tylko w różnych miastach województwa zachodniopomorskiego, ale także dolnośląskiego i mazowieckiego. Wciąż szukam swojego miejsca na ziemi.


Z książkami jestem od dziecka. Czytanie nigdy nie było mi obce, tak samo jak cotygodniowe (czasem i częstsze!) wizyty w bibliotekach. Powieści pochłaniałam jedna za drugą. Zazwyczaj były to historie stworzone dla młodzieży, a także sagi rodzinne, obyczajówki, zdarzały się i romanse. Z czasem sięgałam po fantastykę wszelkiej maści czy pozycje psychologiczne. Żadnemu gatunkowi nie umniejszam, ale nie lubię wywyższania jednych nad drugimi. Wiem, że klasyka obroni się sama i doceniam ich wartość, a także przesłanie jakie niosą, ale nawet najzwyczajniejsza powieść obyczajowa może wpłynąć na człowieka i zmienić jego życie.


Gdy ktoś mnie pyta o pierwszą samodzielnie przeczytaną książkę lub taką, od której zaczęła się moja przygoda to nie potrafię odpowiedzieć. Nie pamiętam swoich pierwszych spotkań z literaturą. Jednakże z sentymentem wspominam święta Bożego Narodzenia, gdy otrzymałam w prezencie Opowieść wigilijną i zbiór baśni. To właśnie ta pierwsza pozycja była przeze mnie czytana w blasku księżyca, który wpadał przez okno. To kartki tej pozycji przewracałam ze skupieniem i ostrożnością, aby nikt nie usłyszał, że zamiast spać to czytam i niszczę wzrok słabym oświetleniem. Książka miała mało ilustracji, wiec czułam się taka… dorosła. I to właśnie tę historię najczęściej przywracam w pamięci, a w okolicach świąt chętnie do niej wracam. Nie zawsze w wersji papierowej, nierzadko w filmowej.


MatkaCzytajaca.pl jest moim małym oczkiem w głowie. Przez te wszystkie lata strona zmieniała wygląd, tematykę, adres czy platformę. Obecnie jest w postaci, z której jestem coraz bardziej dumna i chętniej pokazuję ją światu. Wciąż wprowadzam małe zmiany, dodatkowe tematy, zagadnienia. Ale jest to miejsce, w którym mogę być sobą. Miejsce, gdzie w sposób, który mi w danej chwili odpowiada, mogę pokazać swój kawałek świata – przeczytane książki, obejrzane seriale i filmy, opinie na dręczące mnie tematy. Gdy z sentymentem zaglądam do archiwum to często wybucham śmiechem bądź peszę się ze wstydu. Archiwum to dowód na to, jak zmieniałam się na przestrzeni lat – moje poglądy, gusta, spojrzenie na otaczający mnie świat, sposób przekazu, język, warsztat pisarski – to wszystko ulegało diametralnym zmianom.


Blog jest także dla mnie motywacją do nauki. Wszystkie popełniane przeze mnie błędy widać jak na dłoni. Uczę się na nich, zdobywam wiedzę, co widać po starszych i nowszych postach. Staram się za każdym razem stworzyć jeszcze lepszy tekst pod względem językowym, gramatycznym, stylistycznym. Raz wychodzi to lepiej, raz gorzej. Pewniej od pisania czuję się w edytorstwie. Z chęcią redaguję teksty, poprawiam przecinki, zmieniam stylistykę. Sprawiam, że tekst mi podesłany nabiera barw – jest poprawniejszy, ciekawiej się prezentuje, swobodniej się go czyta. Najzwyczajniej w świecie jara mnie zabawa tekstem, więc z chęcią udzielam pomocy w jego korekcji. Miałam możliwość przeprowadzić korektę powieści, postów na strony, prac dyplomowych, wypracowań szkolnych, przemówień. Jestem dopiero raczkującym korektorem amatorem, ale to jest to, co uwielbiam robić i nie odmawiam pomocy.


Krótko mówiąc – jestem zwyczajną dziewczyną, która lubi siedzieć w książkach, bawić się literkami i znakami interpunkcyjnymi, ale poza nimi również widzi wszystko dookoła. Lubię czekoladę oreo i tą z orzechami, gorące kakao jesienią i zimą, lody waniliowe, banany, truskawki i słodkie perfumy. Nieobce są mi spontaniczne wypady za miasto czy impreza w klubie. Nie obrażam się za konstruktywną krytykę. I zachęcam do nawiązywania kontaktu – mailowego lub za pomocą poniższych odnośników. Baw się ze mną dobrze! 😉

Kontakt mailowy: kontakt@matkaczytajaca.pl

INSTAGRAM | FACEBOOK