Recenzje książek

Nieprzewidziane konsekwencje miłości – Jill Mansell

Staram się sięgać po autorów, których jeszcze nie znam. Nie zamykam się w środowisku znanych mi pisarzy. Jednak szukam pozycji w określonym kręgu moich zainteresowań. Tak trafiłam na Nieprzewidziane konsekwencje miłości Jill Mansell. Naczytałam się sporo pozytywnych opinii na temat innych jej książek i postanowiłam sprawdzić, o co tyle szumu. Pozostałe książki autorki wydawane w Wydawnictwie Literackim mają ciekawą szatę graficzną. Bardzo do siebie zbliżoną. Jednak powyższa pozycja, choć wydana przez to samo wydawnictwo, znacznie się różni. Moim zdaniem, okładka tylko odpycha od książki, a na pewno nie bardzo pasuje do fabuły. Owszem, uśmiechnięta para przyjaciół lub kochanków to dobry motyw do historii miłosnej. Jednak nie zachęca ona tak bardzo do przeczytania. A szkoda, bo naprawdę warto po nią sięgnąć!

Sophie jest fotografką, która w końcu zaczęła spełniać swoje marzenia i realizować własne pasje. Robi to, co kocha i jest w tym naprawdę dobra! Od dłuższego czasu mieszka w St Carys i dobrze się tam odnajduje. Ma pracę, własne mieszkanie, przyjaciół. Jest szanowaną osobą w miasteczku. Pewnego dnia, podczas jednej z sesji zdjęciowych w hotelu, wpada do pokoju brudny i mokry pies, który w mig niszczy białe ubrania klientów. Zdenerwowana Sophie czym prędzej łapie zwierzaka i idzie skonfrontować to z jego właścicielem. Okazuje się, że jest nim syn właścicielki hotelu, Josh, który po odejściu z zespołu Go Destry postanawia przeprowadzić się do rodzinnej Kornwalii. Niemniej na dziewczynie nie robi on takiego wrażenia, do jakiego przywykł mężczyzna. Z czasem postanowił starać się o względy fotografki, która stale mu odmawia. Co takiego stało się w przeszłości dziewczyny, że nie umawia się na randki? Tego Josh próbuje się dowiedzieć na własną rękę. 
Kolejna historia miłosna okraszona trudną przeszłością bohaterów, niełatwymi początkami ich początkami, nieprzewidzianymi wyborami. Jest dość przewidywalna, to prawda. Już podczas pierwszych rozdziałów można przewidzieć zakończenie. Jednak nie psuje to przyjemności z lektury, bowiem to sposób, w jaki cała historia się rozwija jest bardzo interesujący. Oczywiście wątek Sophie i Josha nie jest jedynym w powieści, ale na pewno głównym. Babcia Josha, właścicielka hotelu, również będzie musiała zmierzyć się z przeszłością, a jednocześnie przemyśleć kilka spraw i stanąć oko w oko z miłością. To samo tyczy się przyjaciółki Sophie – Tuli, a także przyjaciela Josha – Rilley’a. Każdy z bohaterów znajduje się na takim etapie życia, w którym zdają sobie sprawę, że do szczęścia w zasadzie brakuje im tylko obecności drugiej osoby. Nie jest łatwo, ciągle coś się komplikuje, ale radość do życia wnosi właśnie uczucie do drugiej osoby. Jednak nie jest tak kolorowo, jakby się mogło wydawać. Bohaterowie muszą zmierzyć się z wieloma problemami, mniejszymi i większymi. Nierzadko zmierzyć z samym sobą, aby dowiedzieć się, czego tak naprawdę pragną. 
Nieprzewidziane konsekwencje miłości to kolejna historia obyczajowa z wątkiem miłosnym w tle. Dość silnie zarysowanym, tworzącym pewną oś powieści. Książka wciąga już od pierwszych stron, a z każdą sekundą jeszcze bardziej. Nie mogłam się od niej oderwać, byłam bardzo ciekawa, co też dalej spotka bohaterów, czy Josh zdobędzie serce Sophie, co takiego ukrywa dziewczyna i jak zakończy się historia Tuli. Bohaterowie okazali się pełnowymiarowi, plastyczni, jak najbardziej rzeczywiści. Nietuzinkowi, więc nie sposób było ich ze sobą pomylić. Posiadali własne zdanie, sposób bycia, które wyróżniały ich na tle innych postaci. Podobało mi się to, że autorka nie skupiła się tylko na historii głównych bohaterów. Stworzyła ciekawe i szczegółowe portrety psychologiczne również pozostałych osób. Dzięki temu cała historia stała się jeszcze bardziej ciekawa. 
Nie da się ukryć, że Jill Mansell stworzyła powieść głównie dla kobiet. Już sama tematyka jasno daje do zrozumienia, z czym mamy do czynienia. Jednak nie jest to kolejna lekka pozycja, która szybko wyleci nam z pamięci. Tematy podjęte w tej historii, problemy bohaterów, to wszystko sprawia, że fabuła pozostaje na dłużej w naszej pamięci. Tu toczy się prawdziwe życie, nie takie jak w bajkach, więc dzięki temu czytelnik może poczuć się tak, jakby był wśród bohaterów. To ważna cecha. Do tego prosty styl, który nie umniejsza powieści, a tylko ułatwia czytanie. Jestem zadowolona z Nieprzewidzianych konsekwencji miłości, fabuła w pełni mnie usatysfakcjonowała, otrzymałam ciekawą powieść. Na pewno sięgnę po pozostałe książki tej autorki, a tymczasem zachęcam wszystkich miłośników powieści obyczajowych do przeczytania najnowszej historii Jill Mansell.

Nieprzewidziane konsekwencje miłości [Jill Mansell]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *