Recenzje książek

„Pół życia” Jodi Picoult

Jodi Picoult to popularna pisarka, której powieści można spotkać w niemal każdej księgarni. Sprzedają się jak świeże bułeczki, zawsze są na czasie, bo poruszają trudne i aktualne tematy. Wiele osób zarzuca jej schematyczność, gdyż fabuła każdej kolejnej książki ma miejsce na sali sądowej. Jednych to drażni, innym zapewnia pewną stałość, po prostu wiadomo, czego się spodziewać. Czy odbiera to przyjemność z czytania? Nie, bo Picoult gra na emocjach czytelnika jak mało kto.
Luke Warren jest badaczem wilków i każdą wolną chwilę poświęca właśnie im. W celu przeprowadzenia eksperymentu, który miał na celu przekonanie się, czy człowiek może dołączyć do watahy i aby sprawdzić, jak wilki funkcjonują, łączą się w gromady, polują, opuścił własną rodzinę na dwa lata. Był to ciężki okres dla jego żony i dzieci. Czas, który dał im wszystkim wiele do myślenia. Niedługo po tym rodzina rozpadła się – żona opuściła Luke’a, syn Edward wyjechał do Tajlandii. Pewnego dnia Warren ulega wypadkowi samochodowemu, a razem z nim jego córka Cara, która od kilku lat razem z nim mieszka. Cara wychodzi z wypadku nieco poturbowana, lecz jej ojciec leży w śpiączce i nie ma prawie żadnych szans, że jego stan się poprawi. Z tego powodu Edward wraca do rodzinnego miasta, gdzie wraz z Carą muszą podjąć decyzję, czy ojca należy zostawić przy życiu, czy może jednak odłączyć respirator. Decyzja nie należy do łatwych, a wraz z nią na światło dzienne wychodzą wszystkie dotąd skrywane tajemnice.
Okładka: LubimyCzytac.pl
Jodi Picoult jak w każdej swojej powieści tak i tutaj porusza bardzo ważną kwestię. W tym wypadku główni bohaterowie rozważają kwestię odłączenia ojca od respiratora, lecz każdy z nich ma inne zdanie, inne pobudki nimi kierują. Decyzja nie jest łatwa. Cara ma zupełnie odmienne zdanie od swojego brata Edwarda, gdyż uważa, że to ona lepiej wie, czego życzyłby sobie Luke w takiej sytuacji. Autorka skupiła się także na tajemnicach ciążących na bohaterach tej powieści. Przeszłość jest niejasna, każdy z nim ma zupełnie inne spojrzenie na nagły wyjazd Edwarda – matka myśli, że syn po wyjawieniu swojej orientacji ojcu strasznie się z nim pokłócił i wyjechał; Cara uważa, że to jej brat był powodem, przez który rodzice wzięli rozwód i do dnia dzisiejszego chowa do niego urazę. Prawda jest jednak zupełnie inna.
Spodobało mi się to, że rozdziały poświęcone Luke’owi były pisane tak, jakby on wciąż żył, był obecny wśród nas. Dzięki nim mogliśmy poznać jego tajemnice, reakcje na wydarzenia z przeszłości. To właśnie tu udało mi się poznać wilki. Dowiedziałam się, jak funkcjonują, łączą się w gromady, polują, a także to, ile trudu kosztowało go rozstanie z prawdziwą rodziną na rzecz tej wilczej. To, co mówi Cara, Edward czy jego była żona różni się od tego, co przez całe życie myślał on sam. Jednak mamy możliwość poznać wersję zdarzeń każdego z bohaterów. I właśnie to lubię u Jodi Picoult – przedstawianie sytuacji z różnych perspektyw, pisanie rozdziałów według bohaterów i jednoosobowa narracja, dzięki której poznajemy myśli każdej z postaci. Może i jest tu pewien schemat już dobrze znany z innych jej książek, aczkolwiek nie przeszkadza mi on. Przeniesienie historii na salę sądową? Dzięki temu akcja nabrała tempa, pojawiło się wiele sprzeczności, emocji. Coś więcej zaczęło się dziać.
Powieść „Pół życia” choć porusza ważne zagadnienie, choć wiele się w niej dzieje to nie poruszyła mnie tak, jak inne jej pozycje. Były emocje, ale stonowane. Książka ta nie była nimi przepełniona. Czytałam ją, bo jest naprawdę wciągająca i byłam ciekawa, jak zakończy się cała sprawa i kto wygra spór o życia Luke’a Warrena, aczkolwiek bez większych emocji. Nie jestem osobą odporną na uczucia innych, szybko się wzruszam, jestem bardzo empatyczna, aczkolwiek historia Warrenów mnie nie poruszyła do głębi, nie wycisnęła z mych oczu łez. Była dobra, ale nie na tyle, bym myślała o niej przez kolejne dni tak, jak miało to miejsce po „Bez mojej zgody”. Powyższą powieść polecam tym, którzy lubią styl pisarki Picoult, wilki, aczkolwiek odradzam rozpoczynanie przygody z tą pisarką właśnie od tej historii. Jest dobra, ale nie należy do ścisłej czołówki.

Pół życia [Jodi Picoult]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *