Recenzje książek

Podpalę wasze serca! – Marcin Brzostowski + konkurs!

W tym szaleństwie jest metoda nabiera sensu po przeczytaniu najnowszej książki Marcina Brzostowskiego. Podpalę wasze serca! to minipowieść napisana w sposób absurdalny, groteskowy, komiczny. Autor zręcznie przeplata fikcję z rzeczywistością pokazując nam absurd panujących systemów. Głównym bohaterem jest Karol Szrama, pracownik korporacji, którego zadaniem jest handlowanie… wszystkim. Był w tym naprawdę dobry, ale przez dziesięć lat można się nieco wypalić. Zwłaszcza wtedy, kiedy nowi pracownicy niszczą dotychczasowy ład i porządek wprowadzając nową, niższą jakość oferowanych usług. Cała akcja rozpoczyna się w dniu czterdziestych urodzin mężczyzny, kiedy to na stole urodzinowym znajduje karpia, który chwilę później zostaje karpo-psem, wpada w gości szwagier i od progu tryska dobrym humorem, a jedyny syn naszego głównego bohatera twierdzi, że wolałby mieć za ojca wujka. I to wszystko w dniu czterdziestych urodzin, z okazji których nikt nie złożył mu życzeń. Ale to dopiero początek!

Marcin Brzostowski (ur. 1969) – autor powieści takich jak „Pozytywnie nieobliczalni”, „Radio miłość nadaje!”, „Słodka bomba Silly”, „Złote spinki Jeffreya Banksa”, zbioru miniatur „Szach-Mat! czyli Szafa wychodzi, ja zostaję” oraz innych e-booków. Laureat konkursu Ad Absurdum, zorganizowanego przez wydawnictwo Indigo. Fragment nagrodzonego tekstu został opublikowany w książce „Śmiertelnie absurdalne zebranie, edycja 2007/08”. Jest także zdobywcą II miejsca w konkursie na opowiadanie, zorganizowanym przez portal literacki kochamksiazki.pl (2013).
Cała historia jest groteskowa, absurdalna, prześmiewcza. Marcin stworzył słodko-gorzką opowieść o współczesnym świecie, korporacji, hierarchii w pracy i w domu, podążaniu za pieniędzmi, poniżaniu się, by sprostać wygórowanym oczekiwaniom. Czytając nie wiadomo, czy to bohater jest szalony, czy może wszyscy dookoła niego. Ale wkrótce dowiadujemy się, że to właśnie w szaleństwie jest metoda na uwolnienie się z obezwładniających nas pasów, ram. Jest to 150 stron historii nietuzinkowej, dość specyficznej, ale wciąż ciekawej i wciągającej.

Karol Szrama jest postacią najwyraźniejszą, dobrze wykreowaną. Nie jest obojętny czytelnikowi, potrafi niekiedy wzbudzić irytację, ale na pewno wywołuje niemałe emocje. Poza główną postacią mamy tajemniczego Rodrigo Valente, sprawce całego zamieszania, kuszącą asystentkę psychiatry oraz szereg innych, mniej lub bardziej ważnych postaci. Każda z nich jest inna, wyróżnia się, ma swój charakter, temperament i odgrywa pewną role w życiu Karola. Historia mężczyzny jest interesująca, wciągająca, wywołująca często konsternację. Czytając nie wiedziałam co jest fikcją, a co prawdą. Niemniej, codziennie jesteśmy świadkami podobnych historii. Jedne są bardziej zauważalne, przykuwają nasz wzrok, wywołują w nas pewne emocje, inne dzieją się jakby pod kloszem, niedostępne dla nas lub wydają się być tak zwyczajne, że przestajemy je zauważać. Czy przez to też jesteśmy szaleni?
Po odłożeniu Podpalę wasze serca! musiałam w duchu przyznać autorowi rację. To wszystko dzieje się na co dzień. I choć Marcin przedstawił to w groteskowy sposób to nie zmienia to faktu, że korporacje dalej rządzą się swoimi prawami, a pracownik jest tylko pionkiem w ich grze, z której w każdej chwili, bez znaczącego powodu, może wylecieć. Szaleństwo ma swoje plusy, pozwala się wyzwolić z sideł. Polecam, bo choć książka ma zaledwie 150 stron to zostało na jej kartach napisane wiele, a jeszcze więcej refleksji pojawia się po jej przeczytaniu.
____________________________________________
Zainteresowani? Tak się składa, że mam dla Was jeden egzemplarz powyższej powieści, w wersji papierowej!
Regulamin:
1. Aby wziąć udział należy napisać komentarz, a w nim: 
– zgłoszenie udziału w konkursie wraz z adresem e-mail
– 3 słowa/określenia, które kojarzą Wam się z korporacją (jakąkolwiek)
2. Polubić fanpage bloga i dać znać pod jakimi danymi (dzięki temu nie przegapicie wyników!).
3. Konkurs trwa od 02.02.2017 do 26.02.2017 do godz. 23:59.
4. Wyniki ogłoszę dnia 27.02.2017 w edycji posta i na fanpage (dlatego należy na czas konkursu być jego obserwatorem). Przewiduje losowe wyłonienie zwycięzcy, chyba że któryś z uczestników zaskoczy mnie swoimi określeniami. 😉
5. Zwycięzca ma 3 dni na podanie na e-maila anetawojtiuk@gmail.com adresu do korespondencji na terenie Polski.
6. Sponsorem nagrody jest Marcin Brzostowski. Nie podlega ona wymianie na ekwiwalent pieniężny. Książkę wysyłam na własny koszt w ciągu 7 dni od otrzymania adresu.
Powodzenia!

Gratuluję, proszę o adres do wysyłki nagrody 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *