Recenzje książek

„Ślady” Janusz Leon Wiśniewski

Bardzo często zarzekałam się, że nie będę czytać opowiadań, bo nie są w stanie mnie zainteresować. Ślady Janusza Leona Wiśniewskiego, którego znam z powieści i sobie cenię. Nim się akcja rozkręci to opowiadanie się kończy. Miałam takie zdanie od zawsze, rzadko więc sięgałam po tę formę. Ale ostatnio eksperymentuję i sięgam po to, co do tej pory mi się nie podobało, a nie posiada mocnego, rzetelnego argumentu przeciwko. Dzięki temu częściej sięgam po zbiory opowiadań. Tym razem trafiło na „Ślady” Janusza Leona Wiśniewskiego, którego znam z powieści i sobie cenię.
Wiśniewskiego cechuje wrażliwość, wnikliwość, zmysł obserwacji. Sięgając po jego twórczość można zauważyć, że jest naprawdę dobrym obserwatorem, wrażliwym człowiekiem, otwartym na piękno, czujny na subtelne znaki, uczucia, emocje. Swój warsztat pisarski i umiejętność łączenia tych wszystkich istotnych elementów oraz subtelności pokazał właśnie w Śladach. To właśnie w tych opowiadaniach skupił się na przemijaniu, trosce, zapomnieniu, uczuciu tak głębokim, że aż zapiera dech w piersiach. Nie są to łatwe treści. Przejmują, chwytają za serce, wzruszają. 
O niektórych sprawach nie można zapomnieć. Trudno się o nich mówi, samo wspomnienie boli. I choć człowiek stara się z całych sił o tym zapomnieć to przychodzi w życiu moment, kiedy wszystko wraca, niekiedy ze zdwojoną siłą. Ale jest jedna rzecz, nieuchwytna niekiedy, dająca nadzieję, wzbudzająca ogromne pragnienia – miłość, do matki, siostry, ukochanego… Po prostu uczucie do drugiego człowieka. I nie zawsze wszystko idzie po naszej myśli. Nieważne, jak bardzo byśmy się starali – człowiek jest jednostką autonomiczną, sama stanowi o sobie i swoich uczuciach.
Ślady są zbiorem opowiadań, historii ludzi, których przypadkowo, bądź celowo wybrał autor. Są to historie autentyczne, pełne emocji, bólu, niepewności, ukrytych żali. Wszystko jest tak realistyczne, wręcz namacalne dla czytelnika. Nie sposób oderwać się od nich, z każdym kolejnym wzrasta poczucie, chęć dowiedzenia się, jak to było z pozostałymi osobami, co kryją w zakamarkach swoich myśli, serc, dusz. Jestem przekonana, że niejedno opowiadanie pozbawi Was złudzeń, zerwie maskę, pod którą ukrywacie uczucia. Choć jedno z nich będzie odzwierciedlało ważny moment w Waszym życiu. Tego nie da się uniknąć, zakopać w ziemi, utopić w oceanie. To wszystko jest żywe i żywe zostanie. Pozostawi po sobie ślad, niekiedy głęboki i choć na pozór zabliźni się całkowicie to ukryje w sobie drzazgę, która będzie drażnić od środka, w najmniej oczekiwanym momencie.
Zbiór opowiadań autorstwa Janusza Leona Wiśniewskiego wzbudzi w Was emocje – zaskoczenie, niedowierzanie, zdziwienie, bo to, co dzieje się na kartach tej książki, dzieje się w nas samych.

Ślady [Janusz Wiśniewski]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *