Recenzje książek

English Matters i Deutsch Aktuell – nauka języka obcego (#4)

Nieważne, że wakacje, że jeszcze ładna pogoda i człowiek powinien odpoczywać. Uczyć się trzeba. Może nie aż tak, ale… Języków obcych chociażby. Może i nawet dzięki czasopismom, ciekawym, kolorowym, pomocnym? Ja stawiam na taką naukę. Z tego względu sięgnęłam po najnowsze numery English Matters, English Matters Fashion (wydanie specjalne) i Deutsch Aktuell. Zapraszam do zapoznania się z nimi.
English Matters (48/2014)
This & That
– Out of This World – Bruno Mars
– The Gift of Thrift
– More than Shoes
– The Secret of Immortality
– A Battle of Words
– Season of Appplications
– Engineering: Bridging the Gap
– Bath
– Looking for a Flat
– Zumba Fitness Craze

Lista artykułów, jakie można przeczytać w tym numerze może nie jest zadziwiająco długa, niemniej ciekawa. Choć nie wszystkie przypadły mi do gustu ze względu na poruszaną tematykę to część z nich sprawiła, że czytałam je z dużą przyjemnością. Do takich należą przede wszystkim:

– Out of This World – Bruno Mars Czyli artykuł poświęcony wokaliście, który ma niesamowity głos, ciekawe teksty i… No nie ukrywajmy, całkiem niezły z niego facet 😉 Jednak jest to tekst poświęcony głównie spełnianiu marzeń, dążeniu do ich realizacji. Miłym dodatkiem jest tekst Grenade i analiza zwyczajów angielskich, powiedzonek na jego przykładzie.
– More than Shoes Tekst poświęcony… butom. A głównie szpilkom, które to każda kobieta powinna mieć chociaż jedną parę, tak w razie czego, na jakieś większe uroczyste wyjście. Nie są to buty idealne do biegania, to fakt, ale dobrze dobrane mogą być szalenie wygodne i przechodzenie w nich cały dzień nie sprawi nam problemów. Wiem to, bo co do butów to jestem bardzo wybredna i zanim kupię muszę być pewna, że są mega wygodne. Mam kilka takich par, nieźle już znoszonych, więc same rozumiecie.
– Season of Appplications Czasopismo udowadnia nam, jak jesteśmy uzależnieni od aplikacji pomocnych nam w życiu codziennych. To mnie przeraża. Dawniej mogłam obyć się bez nich i jakoś dawałam radę, a teraz… Na telefonie mam ich coraz więcej. Niektóre otwierane są codzienne, inne przy jakiejś okazji, w zależności od ich przeznaczenia. Telefony i aplikacje nas uzależniły, nie jest dobrze… Najczęściej korzystam jednak z komunikatorów, tłumacza, przeglądarek internetowych, wszelkiego rodzaju gierek, aplikacji do nauki języków obcych, tych do robienia list i notatek, wszelkie kalendarzyki, programy do obróbki zdjęć. Zaczyna mnie to przerażać. 😉
English Matters Fashion (wydanie specjalne)
– Milan – the Navel of Fashion
– Louis Vuitton – Travel to Luxury
– British Fashion: Iconic Figures
– Victorian Fashion Victims
– Top Fashion Blogs
– Fashion Mistress
– Circle of Fashion
– Dressing Green
– Green Bag Lady
– Clothing Sweatshops – Can We Finally Sew it Up?
– Justin Timberlake: Suit and Tie
– Wacky, Tacky or Hot? – Fashion Redefined

Tyle artykułów poświęconych modzie i to w jednym miejscu! Dla kogoś, kto się modą interesuje na poziomie zaawansowanym (lub chociaż średnio zaawansowanym) będzie to przyjemność sama w sobie, bo są to teksty na naprawdę wysokim poziomie. Dobrze napisane, ciekawe, wnoszące nieco świeżości, ukazujące coś nowego lub z innej perspektywy. Także i w tym numerze jest kilka tekstów, które zdobyły moją większą sympatię, bardziej mnie pochłonęły niż pozostałe:
– Louis Vuitton – Travel to Luxury Trochę o wzorze, który jest pożądanych wśród licznej grupy osób interesujących się modą. We mnie wywołuje dość sprzeczne uczucia. Przy jakimś drobiazgu całkiem ładnie się prezentuje, jednak w przypadku torebek to zakrawa o kicz. A jakie Wy macie zdanie na ten temat? Podoba się Wam? Macie coś w swojej szafie z tym wzorem?
– Top Fashion Blogs Blogów modowych mamy w Polsce dość sporo. Jest jednak część takich, na które aż chce się wchodzić, oglądać zdjęcia, inspirować. Modą nie interesuję się aż tak bardzo, jednak coraz częściej zaglądam na te blogi i chętniej czerpię z nich inspiracje. Można się wiele dowiedzieć o modzie. W tym artykule jest trochę słów o naszych polskich blogerkach, zajrzyjcie koniecznie!

– Wacky, Tacky or Hot? – Fashion Redefined Artykuł przedstawiający różne oblicza mody, a także różne zdania, jakie na ich temat panują. A jakie Wy macie? Tekst bardzo ciekawy, traktujący niekiedy z przymrużeniem oka. W końcu ilu ludzi tyle gustów i stylów. 
Deutsch Aktuell (66/2014)
Europa begeistert von Conchita Wurst
– Aneta Sablik: in Deutschland ist sie „The One”
– Aberglaube auf Schritt und Tritt
– Deutschland: umgeben von Nachbarn
– Zeit ist Gold, oder?
– Was Frauen und Männer im Kopf haben
– Der Mann, der Nestlé seinen Namen gab
– Spektakuläre Marathonläufe der Welt
– Zwischen Wasser, Wein und Weltkultur

Mniej artykułów, niż w powyższych numerach, ale również ciekawe. Nie wszystkie mnie zaskoczyły, aczkolwiek wiele z nich można przeczytać, aby wyrobić sobie własne zdanie i poznać nowe słownictwo.
– Europa begeistert von Conchita Wurst Artykuł poświęcony tegorocznej zwyciężczyni (czy zwycięzcy?) Eurowizji. Myślałam, że po tylu miesiącach temat ucichnie, ale widocznie ludzie mają jeszcze sporo do powiedzenia. To fakt, głos ma świetny. Według artykuły i samych zainteresowanych występ był próbą sprawdzenia, jak tolerancyjna jest Europa. Czy test zdaliśmy? Tego nie wiem, niemniej komentarze w Internecie mówią same za siebie. Ciekawi artykułu?  Dowiecie się także kim wcześniej była.
– Aneta Sablik: in Deutschland ist sie „The One” Tekst poświęcony Anecie Sablik, mojej imienniczce, która ponoć podbiła serca niemieckich widzów. Trochę o niej, jej karierze, jej marzeniach i celach. Jeżeli chcecie poznać ją bliżej to zapraszam do artykułu, a także polecam zapoznanie się z tytułową piosenką:
– Aberglaube auf Schritt und Tritt Trochę o przesądach, które zakorzeniły się w naszej świadomości. Kilka z nich sama praktykuję, niestety. Wierzę w czterolistną koniczynę, chociaż w zasadzie nie wiem jak miałaby działać. Pęknięte lustro, czarny kot (choć śliczny to dziwnym trafem pechowy), a i piątek trzynastego wywołuje małe dreszcze na ciele. A jakie zdanie macie na ten temat?
Dodam, że część artykułów, które zawarte są w powyższych numerach można odsłuchać na stronie redakcji, aby przekonać się, jak brzmi ten język, jak poprawnie wymawiać poszczególne słowa. Do tego można wydrukować listę słówek, które wystąpiły w tych czasopismach. Taka lista ułatwia naukę, zdecydowanie. Sama z niej niekiedy korzystam. Polecam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *