Kobiety nieidealne
Recenzje książek

Kobiety nieidealne. Joanna – Magdalena Kawka, Małgorzata Hayles

Kobiety nieidealneKobiety nieidealne. Joanna” to trzeci tom z cyklu „Kobiety nieidealne„, wydany przez Wydawnictwo Replika, traktujący o życiu czterech przyjaciółek. To kontynuacja losów dziewczyn z poprzednich części, choć ta poświęcona została kolejnej z nich – spokojnej i rozważnej Joannie. O poprzednich tomach przeczytacie tu: Magda, Iza.

Joanna przechodzi swoiste tornado w życiu, bowiem zrezygnowała z pracy nauczycielki przedszkola na rzecz własnego biznesu, prowadzonego wraz z Izą. Restauracja z sushi okazała się strzałem w dziesiątkę, choć nieżyczliwych osób na drodze kobiet nie brakuje. Na dodatek nareszcie udało się jej tunezyjskiemu mężowi otrzymać wizę. Tym samym przeprowadza się do ukochanej do jej kraju i kontynuuje pracę ortodonty, tym razem w nowym i nieznanym mu jeszcze miejscu. Nieprędko Joanna zazna spokojne i stateczne życie, gdyż w jej sercu wciąż tkwi niezabliźniona rana z przeszłości, która coraz bardziej zaczyna uwierać.

Dobra kontynuacja serii

Trzeci tom okazał się dobrą kontynuacją serii. Napisany nieco bardziej nostalgicznie i refleksyjnie niż poprzednie części, aczkolwiek i tutaj nie zabrakło dobrego humoru. Choć autorki skupiły się tym razem na życiu byłej nauczycielki przedszkola, która skrywa sekrety z przeszłości, to o pozostałych trzech przyjaciółkach jest tu nadal sporo. Dziewczyny wciąż spotykają się na wspólnych pogawędkach, ale już nieco rzadziej niż dotychczas, gdyż proza życia pochłonęła je wszystkie.

Kobieta musi się zmierzyć z nową rzeczywistością – zmiana pracy z nauczycielki przedszkola, na szefową restauracji serwującej sushi to nie lada wyzwanie. Zwłaszcza, jeśli ktoś usilnie próbuje zagrozić ich pozycji i wciąż podkłada kłody pod nogi. Ta sytuacja daje jej kolejną życiową lekcje, dzięki której uczy się cierpliwości i pokory.

Do tego jej arabski mąż Hamza w końcu rozpoczyna z nią wspólne życie, choć nie przyjmuje postawy biernej. Już od początku próbuje się usamodzielnić i na własną rękę szuka miejsca pracy w swoim zawodzie. Jego próby odnalezienia się w nieznanym mu kraju powodują często niezrozumiałe dla kobiety zachowania. Różnice kulturowe stają się coraz bardziej widoczne, ale nie są przeszkodą dla ich związku. Mimo wszystko dla kobiety niełatwo jest prowadzić własny biznes, w którym spędza się większą cześć dnia. Jednocześnie poświęcając uwagę córce, która jest w klasie maturalnej i pomagając mężowi w odnalezieniu się w kraju, w którym pogoda to bardzo zmienna kwestia. Dobrze, że kobieta może liczyć na swoje przyjaciółki i ich partnerów. Ta swoista symbioza, mimo wszelkich życiowych zawirowań, wciąż działa bez zarzutu.

Stop-klatki w historii

Tak jak wspomniałam wcześniej, tom trzeci to naprawdę dobra kontynuacja cyklu. Jednak mam co do niej mieszane uczucia. Początkowo trudno było mi się wciągnąć w historię, choć przecież doskonale znam bohaterki i do tej pory z zainteresowaniem śledziłam ich losy. W tomie poświęconym życiu Joanny miałam wrażenie ciągłego przeskakiwania z jednego wątku do drugiego, na zasadzie stop-klatek. Na szczęście nie było to aż tak drażniące, aby odebrało mi przyjemność z poznawania lektury. A zakończenie… dawno nie uroniłam łez wzruszenia podczas czytania książki. W tym przypadku nie nadążałam z wycieraniem policzków.

Gorzka rzeczywistość z dozą humoru

Jeżeli macie ochotę na naprawdę dobrą polską literaturę to polecam ten cykl. Traktuje o prawdziwym życiu, bez zbędnego upiększania rzeczywistości, z domieszką dobrego humoru. Duet pisarski składający się z Magdaleny Kawki i Małgorzaty Hayles stworzył coś niesamowitego. Powieści napisane w stylu lekkim, przyjemnym w odbiorze, dzięki czemu czyta się je w tempie ekspresowym. Z niecierpliwością czekam, aż czwarta cześć, tym razem o Baśce, wpadnie w moje ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *