Recenzje książek

Zaślepienie – Aga Lesiewicz

Każdego dnia budzisz się, bierzesz prysznic, jesz w pośpiechu śniadanie, a potem biegniesz na miasto załatwić wszystko, co sobie zaplanowałeś na ten dzień. Praca, spotkania biznesowe, obiad z przyjaciółką, może wieczorne piwo z kumplem. Wszystko toczy się swoim rytmem, tak dobrze ci znanym. Jesteś mniej lub bardziej zadowolony ze swojego życia, ale do tej pory nie działo się nic, co by miało nie pozwolić ci zmrużyć spokojnie oczu. Aż pewnego dnia na twoją skrzynkę mailową przychodzi tajemnicza wiadomość – Odsłona 1. A w niej twoje zdjęcie sprzed kilku lat, zrobione w miejscu, w którym nie powinno nikogo poza Tobą być. A kilka dni później przychodzą kolejne odsłony. Co robisz?
Kristin jest dobrze zapowiadającą się fotografką, która łapie zlecenie za zleceniem. Mieszka w jednej z dzielnic Londynu ze swoim partnerem Antonem, streetartowym artystą. Pewnego dnia otrzymuje maile od anonimowego nadawcy, które zawierają zdjęcia i filmiki wideo z jej przeszłości, żadnych dodatkowych wiadomości tekstowych. Kobieta nie wie kim może być nadawca, ani dlaczego otrzymuje te wszystkie pliki. W jednej chwili traci poczucie bezpieczeństwa, bliskie osoby, a jej życie zaczyna kręcić się wokół tajemniczych Odsłon.
O książce dowiedziałam się z profilu Pauliny Mikuły na Instagramie. Paulina historią przedstawioną przez Agę Lisiewicz była oczarowana. Smaczku dodał fakt, że powieść została napisana przez Polkę po angielsku, a następnie przetłumaczono ją na język polski. Przyznam, że od samego początku byłam jej ciekawa i nie wahałam się ani chwili dłużej – aktywowałam abonament Legimi i pełna wysokich oczekiwań zabrałam się za czytanie.
Początek zapowiadał się interesująco. Czytałam z zapartym tchem ciekawa, co też dalej się wydarzy. Pierwsze rozdziały, choć dotyczyły głównie przedstawienia postaci, ich pracy, wzajemnych relacji i życia, wciągały i nie pozwalały na odłożenie książki na bok. Liczyłam, że cała historia będzie tak wciągająca. Gdzieś mniej więcej w połowie autorka zaczęła rozwlekać całą akcję, dodawała mnóstwo wątków, które za wiele nie wnosiły do historii. Zaczęłam się nudzić. Czytałam, ponieważ byłam ciekawa kto stoi za anonimowymi mailami i dlaczego to robi. Tylko ta ciekawość sprawiła, że doczytałam do końca. Rozwiązanie zagadki było dla mnie lekkim zaskoczeniem, nie udało mi się wszystkiego przewidzieć. Szkoda tylko, że autorka potraktowała je po macoszemu. W porównaniu do rozdziałów, które rozwlekały całą opowieść to rozwiązanie zagadki pędziło na łeb, na szyję. Nim się obejrzałam to w kilka minut poznałam sprawcę całego zamieszania i jego motywy.
Uważam, że Zaślepienie jest książką bardzo nierówną. Rozumiem dopisanie wątków pobocznych, które mają na celu uzupełnienie całości, umożliwienie obrania szerszej perspektywy, ale tutaj sporo było niepotrzebnych. Jak początek był wciągający i wbijający w fotel, tak później czułam się jak na karuzeli. Raz szybko, raz wolno, co denerwowało zamiast wzbudzić większe zainteresowanie. Bohaterom autorka również nie poświeciła odpowiedniego czasu. Jednym dała go więcej, innym, zwłaszcza tym najbardziej ważnym w powieści, dużo mniej. Jaki miała w tym cel? Nie chciała zdradzać zbyt wielu szczegółów z ich życia, aby czytelnik zbyt szybko nie rozwiązał tajemnicy? Trudno powiedzieć, trzeba przekonać się samemu. Co do pomysłu otrzymywania anonimowych wiadomości z zawartością dotyczących przeszłości głównej bohaterki – super! Ubolewam, że wykonanie było słabsze, niż czytam po opiniach innych, ale dla samej tajemnicy warto poświecić kilka wieczór na twórczość Agi Lesiewicz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *