Recenzje książek

„Zatoka o północy” Diane Chamberlain

O Diane Chamberlain swego czasu zrobiło się naprawdę głośno. Autorkę porównywano do Jodi Picoult ze względu na tematykę swoich powieści, delikatność w ich poruszaniu, a także lekkość pióra. Twórczość tej drugiej miałam okazję już poznać i docenić, więc z niemałą ciekawością sięgnęłam po „Zatokę o północy” Chamberlain. Wybór padł tak naprawdę w ciemno. Powieść ta była prezentem wielkanocnym, więc zostałam „zmuszona” rozpocząć przygodę z twórczością tej pisarki od powyższej książki.

Wszystkie wydarzenia z powieści mają związek z domkiem letniskowym na wybrzeżu New Jersey. Julie Bauer wraz z siostrą i rodzicami spędzała tam każde lato bawiąc się, pływając, czytając książki ulubionej pisarki i tak jak ona w wolnym czasie tropiąc i rozwiązując zagadki. Jednak pewnego dnia sielankę przerywa niespodziewana śmierć jej ukochanej, wówczas siedemnastoletniej siostry Izzy. Sprawcę zamknięto, rodzina wyjechała i próbowała na nowo ułożyć sobie życie. I choć Julie wydawało się, że jako tako udało jej się zaznać spokoju mimo niepogodzenia się ze śmiercią siostry, pewnego dnia otrzymuje list, jakoby do więzienia trafiła niewinna osoba, a osoba winna śmierci Iz najprawdopodobniej dalej jest na wolności. Kobieta postanawia za wszelką cenę dowieść prawdy, aby raz na zawsze ona i jej rodzina zaznała spokoju. 
Śmierć, choć tak powszechna w życiu każdego człowieka, stanowiąca naturalną kolej rzeczy, nadal budzi grozę i niepewność. Trudno jest o niej rozmawiać, wywołuje plejadę przeróżnych emocji. Tym trudniej jest poruszać ten temat, jeżeli bezpośrednio dotyczy nas i naszych bliskich. A jeszcze ciężej jest pogodzić się z odejściem bliskiej nam osoby, jeżeli śmierć nastąpiła nagle, niespodziewanie. Doskonale wiem jak musiała czuć się główna bohaterka, Julie. Jako dziecko straciła ukochaną siostrę, wzór do naśladowania, towarzyszkę. Stało się to pewnego wakacyjnego dnia, gdy Iz wymknęła się nocą na most, gdzie często przebywała z paczką znajomych. Nieszczęśliwy wypadek? Dziewczynka nie była wcale tego taka pewna i nie dawało jej to spokoju przez kilkadziesiąt lat. Po otrzymaniu tajemniczego listu postanawia dowiedzieć się, kto tak naprawdę stoi za śmiercią jej ukochanej Izzy. Rozpoczęła prywatne śledztwo, które nie było łatwe dla niej i jej bliskich. Powrót do przeszłości spowodował rozdrapanie już zabliźnionych, lecz wciąż bolesnych ran. Zdawała sobie doskonale sprawę, że to, do czego dojdzie na zawsze zmieni życie jej, a także tego niewinnego człowieka i jego rodziny, który przez dziwne zbiegi okoliczności okazał się być winnym. 
Spodobał mi się sposób, w jaki Diane Chamberlain stworzyła powieść. Lekki język, trudny temat, lekkość w jego opisaniu, stworzenie wiarygodnych bohaterów – to wszystko odnajdziemy w tej powieści. „Zatoka o północy” trzyma w napięciu od początku do końca. Jest świetnie napisaną powieścią obyczajową z wątkiem kryminalnym w tle, który swoją drogą został naprawdę dobrze poprowadzony. Dzięki retrospekcjom poznajemy wydarzenia z czasów wakacyjnych w domku letniskowym, rozumiemy zachowanie niektórych bohaterów. Stworzenie rozdziałów odpowiadających osobnym bohaterom pokazał nam różny punkt widzenia na daną sprawę, przez co łatwiej nam wyrobić sobie zdanie na temat wydarzeń z tego niefortunnego lata. Autorka tak poprowadziła fabułę, że nie wszystko układa się w taką logiczną całość i trzeba się sporo namęczyć, aby przewidzieć zakończenie, odnaleźć osobę winną śmierci siedemnastolatki. Gdy zaczynałam czytać nie sądziłam, że historia porwie mnie, pochłonie i wyrzuci z bijącym sercem, wyzutą z emocji. Przez całą powieść płakałam i śmiałam się na zmianę, cieszyłam i smuciłam, a także zmieniałam zdanie co do niektórych bohaterów. Ich wiarygodność i niejednoznaczność zachowania sprawiła, że nie łatwo było mi ich osądzić.
Jestem pod wrażeniem „Zatoki o północy”, a także tego, jak świetnie autorka potrafi napisać. Po tej pozycji tylko nabrałam ochoty na pozostałe powieści pisarki i muszę przyznać, że Jodi Picoult może czuć się lekko zagrożona, bowiem pojawiła się jej godna następczyni! Oto Diane Chamberlain – autorka rewelacyjnej powieści obyczajowej z wątkiem sensacyjnym. Daj się porwać tej historii i czym prędzej zajrzyj do „Zatoki…”, nie zawiedziesz się!

Zatoka o pólnocy [Diane Chamberlain]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *